Mandriva downloaden en op cd branden

Van MandrivaClub.NL Wiki

Ga naar: navigatie, zoek


Inhoud

[bewerk] Mandriva downloaden en op cd branden

In dit artikel bespreken we hoe u de Mandriva Download Edition download en op een CD-R of DVD±R brandt. Deze handleiding is vooral bedoeld voor mensen die gewend zijn met Windows te werken en nu eens een kijkje willen nemen in een nieuwe wereld. Mandriva Linux downloaden.

Ten eerste gaan we Mandriva Linux downloaden, bijvoorbeeld Mandriva 2009.1. Kies een FTP-mirror, een lijst kun je vinden op http://www.mandriva.com/en/download/free. Lokale servers zijn ftp.surfnet.nl of ftp.nluug.nl voor Nederland en ftp.belnet.be voor België. We zullen verder gaan op deze mirrors.

Hier staan verschillende ISO-bestanden. U hebt de keuze uit één DVD of meerdere CD's. (Let op: er staan ook MD5-bestanden, die hebben we voorlopig niet nodig!). Download de ISO('s) die u denkt nodig te hebben, doe dit gewoon met uw browser (bijvoorbeeld Firefox) of via een FTP-clientprogramma. Een goed FTP-programma voor Windows is FileZilla.

[bewerk] De ISO's controleren

We hebben het daarnet al even gehad over .md5-bestanden. Deze bestanden worden aangemaakt om de ISO('s) te controleren op fouten. Bij het downloaden kan er altijd iets fout gaan. Dit zorgt voor fouten bij de installatie. Om dit te voorkomen (en om CD/DVD-media te sparen) heeft men MD5SUM-bestanden uitgevonden.

Ga terug naar de FTP-server en download het (de) .md5-bestand(en) die bij uw ISO('s) horen (in dezelfde map). Deze bestanden kunt u lezen met een simpele text-viewer (Kladblok). Vervolgens hebt u een programma nodig om de MD5SUM te controleren. Een goed pakket voor Windows vindt u op http://www.pc-tools.net/win32/md5sums/)

Download md5sums-1.2.zip en pak het uit. Open een DOS-prompt (te vinden onder Bureau Accessoires) en ga naar de map waar u md5sums-1.2.zip hebt uitgepakt (bijvoorbeeld cd c:\Program Files\md5sum-programma) Nu kunt u de MD5SUM controleren d.m.v md5sums X:\<pad-naar-ISO-en-MD5SUM-bestand>.

Bijvoorbeeld: md5sums c:\ISO\Mandriva

Wanneer er foutmeldingen komen, is er iets mis met de ISO('s). Er zit niks anders op dan deze opnieuw te downloaden. Na een nieuwe download moet u weer de MD5SUM controleren! Indien alles goed is verlopen, kunt u naar het volgende deel gaan.

[bewerk] De ISO's branden

Ga naar de map met de/het ISO-bestand(en), en stop een lege CD-R of DVD±R in uw CD/DVD-RW-station. Persoonlijk kan ik RW-media aanraden. Zo verspil je geen schijfje als er iets mis loopt. Dubbelklik op (één van) de ISO. Normaal gezien start nu uw brandprogramma (vaak Nero). U kan altijd een probeer-versie downloaden via http://www.nero.com Brand de ISO. Een lage brandsnelheid wordt aangeraden om fouten tegen te gaan (4x-8x). Het u meerdere ISO's (de CD-versie van Mandriva Linux) dan herhaalt u de vorige stappen voor elke ISO-bestand. Bij de DVD-versie moet u dit uiteraard maar één keer doen.

[bewerk] Opstarten met het oog op installatie

Stop de DVD of CD (bij meerdere media is dit de eerste, bijvoorbeeld CD1) in uw CD/DVD-ROM. Herstart de PC en open uw BIOS-configuratie. Dit kan d.m.v. een simpele druk op een der toetsenbordknoppen. Vaak is het de DELETE-knop. Welke knop uw moet induwen, verschijnt op het scherm gedurende het starten.

Zoek nu in uw BIOS naar de bootprocedure: de manier waarop de computer opstart. Om Mandriva te installeren, moet u eerst booten vanaf CD/DVD-ROM en vervolgens vanaf Floppy (diskette) of Hard Disk (harde schijf). Wanneer dit gedaan is, slaat u de nieuwe instelling op en sluit de BIOS af.

De PC start opnieuw op en het installatie-programma van Mandriva wordt geladen vanaf de CD/DVD-ROM. Voor de verdere installatie verwijzen we u graag door naar een andere handleiding!

Persoonlijke instellingen
MandrivaClub.NL